Latvija runā

Krimināli sodītais Ciniņš gandrīz izraisa diplomātisku skandālu

Edgars Ciniņš, kurš tiek vainots sava darba devēja konfidenciālo dokumentu zādzībā un jau iepriekš par lielas naudas summas piedāvināšanos ticis krimināli sodīts, uzdodoties par augsti stāvošu Ārlietas ministrijas ierēdni, teju izraisīja nopietnu diplomātisku skandālu.

Tā gan nebija pirmā reize, kad E. Ciniņš, pierakstīdams sev neesošu amatu, mēģinājis gūt finansiālu labumu.

Edgars Ciniņš, uzdodoties par Latvijas ārlietu ministra padomnieku, iekļuvis ASV Valsts departamentā un ASV Komercdepartamentā. Skandalozā uzņēmēja īstie mērķi šādai rīcībai nav zināmi, toties zināms, ka attiecīgie ASV dienesti, sazinoties ar LR Ārlietu ministriju, ātri vien noskaidroja, ka E.Ciniņš nav un nekad nav bijis mūsu ārlietu ministra padomnieks.

E.Ciniņa rīcība izraisīja skandālu, kurš varēja nodarīt lielu postu Latvijas reputācijai, un kuru tikai ar grūtībām izdevās apturēt.

Atklātībā šis skandāls labi saprotamu iemeslu dēļ nenonāca, un iespējams, neviens tā arī neuzzinātu par E.Ciniņa lomu, ja vien viņa formāli šķirtā sieva Eva Ciniņa ar vīra “panākumiem” nesadomātu palielīties savā feisbuka profilā. 2016.gada 29.februārī tur rodams ieraksts: “Edgars Ciniņš Kongresā, Valsts Departamentā, Voice of America! Lepojos! Ne katrs amerikānis tur bijis uz tikšanos!”.

Tas nav pirmais gadījums, kad E.Ciniņš, uzdodoties par augstu amatpersonu, mēģinājis kārtot lietas. Neatkarīgā Rīta avīze 2014.gadā rakstīja, ka vēl būdams “Ventspils Apvienotās Baltijas bankas”(vēlāk “Hansabanka”) darbinieks, Edgars Ciniņš bez bankas vadības ziņas saistībā ar valūtas maiņas operācijām mēģinājis veikt īstermiņa ieguldījumu vairāk nekā viena miljarda ASV dolāru apmērā kādā no ārvalstu fondiem. Darījumu ar saviem potenciāliem partneriem viņš esot gatavojis uzdodoties par VABB viceprezidentu.

Par plānoto darījumu nejauši uzzinājis bankas padomes priekšsēdētājs Ansis Sormulis, un to nekavējoši apturējis. Jāatzīmē, ka E.Ciniņš tolaik VABB strādāja ar valūtas tirdzniecību un vērtspapīru tirdzniecību.