Ekonomika

Akciju tirgi un naftas cenas pirms ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām pieaug

ASV un Eiropas biržās akciju cenas pirmdien pieauga, investoriem cerot, ka ASV un Ķīna sāks sarunas sava tirdzniecības konflikta atrisināšanai.

«Akciju tirgi ir sparīgi pirms ASV-Ķīnas tirdzniecības sarunām, kuras sāksies trešdien,» sacīja «CMC Markets UK» tirgus analītiķis Deivids Medens.

Trešdien un ceturtdien paredzētās sarunas ir pirmās, kopš ASV un Ķīna sāka noteikt tarifus viena otras precēm desmitiem miljardu ASV dolāru vērtībā. Laikraksts «Wall Street Journal» ziņoja, ka šo sarunu mērķis ir mazināt strīdu, lai ASV prezidents Donalds Tramps un Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins varētu novembrī sarīkot samitu.

Sarunas paredzēts rīkot, pat neraugoties uz to, ka Trampa administrācija turpina ieviest papildu tarifus. Ir gaidāms, ka ceturtdien stāsies spēkā jauni tarifi Ķīnas precēm 16 miljardu dolāru vērtībā.

«Investori cerēs, ka sarunas starp Ķīnu un ASV var uzsākt tirdzniecības tarifu strupceļa likvidēšanu vai vismaz pavērt durvis samitam starp prezidentu Trampu un prezidentu Sji, kas var sākt mīkstināt spiedienu,» sacīja «Interactive Investor» investīciju vadītāja Rebeka O’Kīfa.

ASV dolāra vērtība pret eiro un britu mārciņu samazinājās pēc tam, kad Tramps no jauna kritizēja Federālās rezervju sistēmas (FRS) procentlikmju paaugstināšanu.

Turcijas liras vērtība bija virs sešām lirām par ASV dolāru. Tā ir jūtami pieaugusi kopš pagājušās nedēļas, kad bija sasniegusi rekordzemu līmeni – ap septiņām lirām par dolāru, bet vēl arvien ir pakļauta spiedienam, jo Ankara un Vašingtona draud viena otrai ar sankcijām abu valstu strīdā par Turcijā aizturētu ASV mācītāju.

Naftas cenas Ņujorkas un Londonas biržās pieauga.

Eiro vērtība pret ASV dolāru un britu mārciņas kurss pret dolāru pieauga, bet dolāra vērtība pret Japānas jenu samazinājās.

Ņujorkas biržas elektroniskajā tirdzniecībā WTI markas jēlnaftas cena pirmdien pieauga par 0,52 ASV dolāriem līdz 66,43 dolāriem par barelu. «Brent» markas jēlnaftas cena Londonas biržā kāpa par 0,38 dolāriem līdz 72,21 dolāram par barelu.

ASV biržu indekss «Dow Jones Industrial Average» pirmdien pieauga par 0,4% līdz 25 758,69 punktiem, indekss «Standard & Poor’s 500» kāpa par 0,2% līdz 2857,05 punktiem, bet indekss «Nasdaq Composite» pieauga par 0,1% līdz 7821,01 punktam.

Londonas biržas indekss FTSE 100 pirmdien kāpa par 0,4% līdz 7591,26 punktiem, Frankfurtes biržas indekss DAX pieauga par 1,0% līdz 12 331,30 punktiem, bet Parīzes biržas indekss CAC 40 palielinājās par 0,7% līdz 5379,65 punktiem.

Eiro vērtība pret ASV dolāru pirmdien pieauga no 1,1438 līdz 1.1479 dolāriem par eiro, britu mārciņas vērtība pret dolāru kāpa no 1,2749 līdz 1,2791 dolāram par mārciņu, bet dolāra vērtība attiecībā pret jenu samazinājās no 110,50 līdz 110,11 jenām par dolāru.